Search
Close this search box.

متا در حال توسعه هوش مصنوعی است

متا از توسعه تراشه جدیدی خبر داده است که به طور خاص برای اجرای مدل های هوش مصنوعی طراحی شده است. این شرکت به خاطر خانواده اپلیکیشن‌هایش از جمله فیس‌بوک، واتس‌اپ و اینستاگرام و البته تلاش‌هایش برای از کار انداختن Metaverse معروف است. اما اخیراً سرمایه‌گذاری زیادی روی هوش مصنوعی آغاز کرده است.

متا از توسعه تراشه جدیدی خبر داده است که به طور خاص برای اجرای مدل های هوش مصنوعی طراحی شده است. این شرکت به خاطر خانواده اپلیکیشن‌هایش از جمله فیس‌بوک، واتس‌اپ و اینستاگرام و البته تلاش‌هایش برای از کار انداختن Metaverse معروف است. اما اخیراً سرمایه‌گذاری زیادی روی هوش مصنوعی آغاز کرده است.

علاقه متا به هوش مصنوعی

معاون متا و رئیس زیرساخت، سانتوش جاناردان، جزئیات پیشرفت های انجام شده را در یک پست وبلاگ اخیر به اشتراک گذاشت. این شرکت رشد قابل توجهی در علاقه خود به هوش مصنوعی نشان داده است. به طوری که مارک زاکربرگ، مدیر عامل شرکت، گفت که این شرکت فرصتی برای معرفی عوامل هوش مصنوعی به میلیاردها نفر می بیند که مفید و معنادار خواهد بود.

تراشه و سایر برنامه‌های زیرساختی که در این پست فاش شده است، ابزارهای مهمی برای متا برای رقابت با غول‌های فناوری دیگر مانند گوگل و مایکروسافت هستند که قبلاً سرمایه‌گذاری زیادی در هوش مصنوعی در قالب Google Bard و رابط ChatGPT Bing کرده‌اند.

تراشه جدید MTIA متا (Meta Training and Inference Accelerator) یک خانواده داخلی و سفارشی شتاب دهنده است که بارهای کاری استنتاج را هدف قرار می دهد. این تراشه قدرت محاسباتی و کارایی بیشتری را ارائه می دهد که برای بار کاری متا تنظیم شده است. بنابراین، تراشه‌های MTIA که با پردازنده‌های گرافیکی جفت شده‌اند، به Meta اجازه می‌دهند عملکرد بهتر، کاهش تأخیر و کارایی بیشتر برای هر بار کاری را ارائه دهد.

چرا این مهم است؟ خوب، تراشه‌های MTIA با توجه به تقاضای فزاینده‌ای برای قدرت محاسباتی هوش مصنوعی می‌توانند یک تقویت بزرگ برای Meta باشند. از آنجایی که داخلی ساخته می‌شود، طوری طراحی می‌شود که کاملاً با حجم کاری و خواسته‌های متا مطابقت داشته باشد و شرکت را از اتکا به شرکت‌های دیگر رها کند. طبق گفته TechCrunch، تراشه MTIA هنوز فاصله زیادی دارد و گزارش می دهد که حداقل تا سال 2025 شاهد این تراشه نخواهیم بود.

خیلی کم، خیلی دیر؟

ما قبلاً دیده‌ایم که وقتی یک شرکت حتی با کمی تأخیر در بازی هوش مصنوعی چه مشکلاتی را پشت سر می‌گذارد، بنابراین ندیدن تراشه برای حداقل دو سال دیگر باعث می‌شود در مورد جایگاه متا شک کنیم. در یک چشم انداز دیجیتالی پرجمعیت از هوش مصنوعی.

همانطور که گفته شد، شکی نیست که ما شاهد ورود هوش مصنوعی به متا در برخی مواقع به هر طریقی خواهیم بود. با توجه به نوع محصولاتی که متا در اختیار دارد، مانند واتساپ و اینستاگرام، جالب است که ببینیم چگونه می‌تواند هوش مصنوعی را در این برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی پیاده‌سازی کند.

این می تواند یک صفحه از کتاب اسنپ چت را بگیرد و به سادگی معرفی کند که کاربران چت ربات مجهز به هوش مصنوعی می توانند برنامه ها را به طور کامل باز کنند. یا شاید آنها را به طور کامل بازسازی کنند و تجربه کاملا جدیدی را برای کاربران به ارمغان بیاورند.

از اینکه می‌بینم شرکت به سمتی می‌رود که متاورس نیست، احساس آرامش می‌کنم. بنابراین با اینکه کمی بی‌صبر هستیم تا ببینیم چه کاری می‌تواند با هوش مصنوعی انجام دهد، خوشحالم که روی چیزی کار می‌کند که مردم واقعاً می‌خواهند از آن استفاده کنند. ایمان این شرکت به طراحی محصولات خود ستودنی است و واقعاً می تواند به آن کمک کند تا در مقابل بسیاری از ابتکارات هوش مصنوعی دیگر متمایز شود.

شما می توانید WhatsApp ویژگی های مفید دریافت می‌کند را در اینجا مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

iOS 18 ممکن است برخی از برنامه های بومی آیفون را اصلاح کند

iOS 18 و اصلاح برخی از برنامه های بومی آیفون

iOS 18 در حال حاضر به عنوان جاه طلبانه ترین به روز رسانی در سال های اخیر تبلیغ می شود. انتظار می‌رود که با تغییرات عمده، پیشرفت‌ها و ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد همراه باشد.