Search
Close this search box.

تلفن های شفاف به همان اندازه که بی فایده بودند جالب بودند

دستگاه مفهومی Mobiado و Aston Martin CTP002 . این یکی از تلفن های شفاف بود که تمام وسایل الکترونیکی در لبه‌های کناری دستگاه قرار داشت.

ممکن است تلفن های شفاف یک جزء اصلی علمی تخیلی باشد افرادی که با کامپیوترهای پیشرفته با صفحه نمایش شفاف کار می کنند اما چنین کامپیوترهایی واقعا وجود دارند. در نمایشگاه MWC هفته گذشته یکی را دیدیم، لپ‌تاپ مفهومی لنوو . این هرگز کاربردی ترین طراحی نبود، اما مطمئناً جالب به نظر می رسد. و سازندگان تلفن نیز چنین فکر می کردند.

خیلی وقت پیش (15 سال گذشته!) LG GD900 Crystal معرفی شد. این یک تلفن کشویی با صفحه نمایش لمسی 3.0 اینچی و مهمتر از آن یک صفحه کلید شفاف بود. این صفحه کلید نداشت، بیشتر یک صفحه نمایش لمسی بدون صفحه نمایش بود فقط یک شیشه شفاف با نور سفید سرد و یک لایه لمسی خازنی.

مطالعه راهنما خرید گوشی هفته چهارم اسفند ۱۴۰۲

تلفن های شفاف : LG GD900 Crystal دارای صفحه کلید شفاف کشویی بود
تلفن های شفاف : LG GD900 Crystal دارای صفحه کلید شفاف کشویی بود

این افکت در تاریکی زمانی که درخشش مه‌آلود صفحه‌کلید واقعاً آن را شبیه یک کریستال می‌کرد، بهترین عملکرد را داشت. این نیز کمی فرصت از دست رفته است، زیرا، به نظر می رسد، این فقط یک صفحه کلید بود  ال جی می توانست برخی حرکات ناوبری را فعال کند.

تنها با یک صفحه نمایش 3 اینچی، انگشت شست شما بیشتر محتوا را در حین پیمایش پوشانده است. صفحه نمایش لمسی از چند لمسی با زوم کوچک پشتیبانی می کرد، بنابراین برخی از حرکات روی صفحه لمسی/صفحه کلید جالب بود.

چند ماه پس از کریستال، Sony Ericsson Xperia Pureness عرضه شد. علیرغم نام، این گوشی هوشمند نبود، اما یک ترفند منحصر به فرد داشت – یک صفحه نمایش شفاف. روی کاغذ بیشتر از آنچه در واقعیت بود به نظر می رسد.

Sony Ericsson Xperia Pureness
Sony Ericsson Xperia Pureness

صفحه نمایش در واقع شفاف بود، اما یک صفحه نمایش تک رنگ کوچک 1.8 اینچی بود و استفاده از آن بسیار دشوار بود. همانطور که می بینید، ما بیشتر آن را روی پس زمینه عکاسی کردیم زیرا در غیر این صورت نور محیط آن را کاملا ناخوانا می کرد. و این صفحه نمایش تک رنگ کوچک، هر عملکرد هوشمندی را غیر شروع کننده می کند. عملکرد آنقدر محدود بود که Pureness حتی دوربین نداشت.

به خاطر داشته باشید که این یک گوشی ممتاز 600 یورویی بود! چیزی که داشت اشتراک یک سرویس نگهبانی بود، شبیه به تلفن‌های Vertu (اگرچه ساختار پلاستیکی Xperia برای افراد ثروتمند به اندازه مواد با ارزش Vertus جذاب نبود). و در حالی که منحصر به فرد به نظر می رسید و مطمئناً شروع کننده مکالمه بود، خلوص کاملاً ضعیف بود.

لنوو S800
لنوو S800

حدود یک سال بعد یک رقیب وارد شد Lenovo S800 . این شبیه به Xperia با صفحه‌نمایش شفاف روی صفحه‌کلید سنتی بود، اگرچه این صفحه‌کلید بزرگ‌تر با اندازه 2.4 اینچی بود. اگرچه هنوز تک رنگ بود.

چند دستگاه مفهومی نیز وجود داشته است. برای مثال، Iron Man 2 یک گوشی خیالی ال‌جی را ارائه می‌کرد که تماماً صفحه‌نمایش لمسی شفاف بود، به جز قاب نازک دور شیشه. البته این فقط یک وسیله کاربردی با گرافیک CGI بود.

گوشی شفاف ال جی تونی استارک
گوشی شفاف ال جی تونی استارک

در اینجا یک مورد عجیب دیگر وجود دارد . دستگاه مفهومی Mobiado و Aston Martin CTP002 . این یکی از تلفن های شفاف بود که تمام وسایل الکترونیکی در لبه‌های کناری دستگاه قرار داشت.

گوشی اندرویدی مفهومی Mobiado CTP002 با استون مارتین
گوشی اندرویدی مفهومی Mobiado CTP002 با استون مارتین

ساخت یک صفحه نمایش شفاف چندان دشوار نیست در واقع، LCD ها به طور طبیعی شفاف هستند، فقط نور پس زمینه را حذف کنید و می توانید مستقیماً از طریق آن ببینید. OLED نیز شفاف است، خوانندگان اثرانگشت زیر نمایشگر و دوربین ها به این ترتیب کار می کنند. لایه لمسی خازنی نیز شفاف است.

این بدان معنا نیست که هیچ چالشی وجود ندارد مادربرد و باتری مطمئناً شفاف نیستند. به همین دلیل است که ال‌جی و سونی اریکسون پنجره شفاف را به قسمتی از گوشی محدود کرده و اجزای مات را از مسیر خارج می‌کنند. و علیرغم چند ادعای مخالف، هیچ کس در واقع موفق به ساخت یک گوشی هوشمند شفاف تمام لمسی نشد.

یک مسئله دیگر نیز وجود دارد خواندن یک صفحه نمایش شفاف سخت است، مگر اینکه یک پس زمینه ساده در پشت آن قرار دهید، اما این هدف را شکست می دهد. شاید شیشه‌های کم نور مانند آنچه در OnePlus Concept One دیده‌ایم، در صورت نیاز، پس‌زمینه‌ای مات ایجاد کند و سپس شفاف شود تا خنک به نظر برسد.

برای داشتن چنین نمایشگری واقعی، Xreal Air 2 Pro را بررسی کنید یک جفت عینک XR که صفحه‌ای شفاف برای واقعیت افزوده دارد، اما یک پنجره الکتروکرومیک می‌تواند برای VR مات شود.

Xreal Air 2 Pro با شفافیت 100٪، 65٪ و 0٪
Xreal Air 2 Pro با شفافیت 100٪، 65٪ و 0٪

نظر شما در مورد گوشی های شفاف چیست – یک مد طراحی کوتاه مدت یا آن گوشی ها از زمان خود جلوتر بودند؟ خوب، جلوتر از آنچه فناوری آن زمان می توانست به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

iOS 18 ممکن است برخی از برنامه های بومی آیفون را اصلاح کند

iOS 18 و اصلاح برخی از برنامه های بومی آیفون

iOS 18 در حال حاضر به عنوان جاه طلبانه ترین به روز رسانی در سال های اخیر تبلیغ می شود. انتظار می‌رود که با تغییرات عمده، پیشرفت‌ها و ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد همراه باشد.