Search
Close this search box.

مقایسه HDMI و USB-C؛ بررسی ۶ تفاوت مهم

بررسی تفاوت‌های HDMI با USB-C به شما کمک می کند با وظایف و کاربردهای مختلف هر دو گزینه آشنا شوید. اچ دی ام آی یا رابط چندرسانه‌ای با وضوح بالا برای اتصال دستگاه‌های مختلف به تلویزیون یا نمایشگر مناسب است. از طرف دیگر، USB-C رابط چندمنظوره‌ای است که برای انتقال داده، اتصال دستگاه‌های جانبی از جمله موس، صفحه کلید، هارد دیسک و گاهی اوقات حتی برای انتقال تصویر و صوت به نمایشگر‌ها استفاده می‌شود. این رابط در دستگاه‌های قابل حمل چون لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با ما در ادامه با بررسی تفاوت‌های این دو رابط همراه شوید. تا بتوانید دستگاه‌های متفاوت را با یکدیگر مقایسه کرده و انتخاب بهتری انجام دهید.

مطالعه دالبی اتموس FlexConnect قاتل کابل های HDMI

HDMI چیست؟

HDMI مخفف (High-Definition Multimedia Interface) یک راه ارتباطی است که برای اتصال دستگاه‌های مختلفی مانند تلویزیون‌ها، مانیتورها، دستگاه‌های پخش دی وی دی، دستگاه‌های بازی و دستگاه‌های استریمینگ استفاده می‌شود. این رابط، اطلاعات تصویری و صوتی را با کیفیت بالا از یک دستگاه به دیگری منتقل می‌کند.
HDMI در تصاویر با رزولوشن بالا و صدا با کیفیت فوق‌العاده مؤثر است. همچنین، ارتباط HDMI به طور معمول از طریق یک کابل امکان انتقال داده‌ها با سرعت بالا را فراهم می‌کند.

Type-C چیست؟

Type-C یک نوع رابط متصل‌سازی است که برای اتصال دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله ویژگی‌های این نوع رابط، اندازه کوچک و قابلیت پشتیبانی از انتقال داده، شارژ سریع و خروجی تصویر است. با استفاده از Type-C می‌توان دستگاه‌های مختلفی نظیر تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها، دوربین‌ها و دیگر لوازم الکترونیکی را به یکدیگر متصل کرد.

تفاوت HDMI و USB-C: مقایسه در یک نگاه

 • حداکثر توان عملیاتی اچ دی ام آی 48 گیگابیت بر ثانیه است و در یو اس بی سی 20 گیگابیت بر ثانیه.
 • تحویل برق اچ دی ام آی بله و یو اس بی خیر
 • انتقال اطلاعات اچ دی ام آی فقط برای جریان داده های ویدیویی و صوتی و یو س ابی تایپ سی برای انتقال ویدئو، صدا، شبکه و فایل بسته به دستگاه جانبی متصل
 • سازگاری اچ دی ام آی در حال حاضر در تمام تلویزیون های مدرن، برخی از لپ تاپ ها و اکثریت قریب به اتفاق GPU های موجود در بازار یافت می شود و یو اس بی تایپ سی در درجه اول در دستگاه های قابل حمل یافت می شود، اما محبوبیت آن در سایر دستگاه ها افزایش داشته است.
 • حداکثر وضوح اچ دی ام آی 8K و یو اس بی سی 4K
 • حداکثر نرخ تازه سازی اچ دی ام آی 120 هرتز و یو اس بی سی 240 هرتز
 • هدف اچ دی ام آی اجازه دادن به یک استاندارد جهانی برای انتقال صدا و تصویر به رابط های مشخص است و هدف یو اس بی سی Jack-of-all-trades، نوعی اتصال دهنده جهانی برای محاسبات مدرن

همانطور که می بینید، قابلیت های بین هر دو، استانداردها، شباهت ها و همچنین تفاوت هایی میان HDMI و USB-C وجود دارد. در کل USB-C پورت توانمندتری است اما توان عملیاتی کمتری دارد.

تفاوت HDMI و USB-C چیست؟

هنگامی که به HDMI و USB-C نگاه می کنید، مهم است که درک کنید که اچ دی ام آی برای استفاده چند رسانه ای در نظر گرفته شده است. می‌توانید از USB-C برای عملکردهای مختلف استفاده کنید، که تطبیق پذیری کلی آن را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

۱. تفاوت HDMI و USB-C؛ استانداردها

معرفی USB 3.0 و ظهور کانکتور Type-C پیشرفت های زیادی را در استاندارد کامپیوتر محور به ارمغان آورد. مهم‌تر از همه، اضافه شدن قدرت و امکان نمایش نمایشگر، کانکتور Type-C را به انتخابی محبوب برای لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های قابل حمل تبدیل کرده است.
از سوی دیگر، HDMI یک استاندارد بسیار قدیمی تر است. معرفی آن مستقیماً با ظهور رسانه های با کیفیت بالا در خانه ها مصادف است. این یک راه حل مرتب و ساده را برای ارائه پهنای باند لازم، نه تنها برای ویدیوهای با وضوح بالا بلکه برای صدای با کیفیت بالا در تنظیمات مختلف ارائه می دهد.

۲. توانایی ها: تفاوت اچ دی ام آی و یو ای بی تایپ سی

مقایسه اچ دی ام آی و تایپ سی؛  HDMI در بین دستگاه های ویدیویی مانند تلویزیون و مانیتور گسترده است.

وقتی صحبت از قابلیت ها و تنوع عملکردهای اصلی آن می شود، USB-C برنده آشکار این مقایسه است. تقریباً می توان از آن برای هر عملکردی که می توانید برای رایانه درک نمایید استفاده کنید. گوشی های هوشمند در حال استفاده از یو اس بی تایپ سی به عنوان رابط اصلی برای اتصال به رایانه یا شارژ کرده اند. بیشتر لپ‌تاپ‌های مدرنی که می‌بینید با همین پورت به عنوان یکی از گزینه‌های استاندارد عرضه می‌شوند.
اما یکی از بهترین کاربردهای USB-C در قالب DisplayPort است. در حالی که ممکن است پورت ها کاملاً متفاوت به نظر برسند، USB-C اجازه می دهد تا از آخرین پروتکل DisplayPort استفاده شود. از سوی دیگر، HDMI یک اتصال دهنده و استاندارد برای مدیریت پخش ویدئو و صدا است.
آخرین نسخه HDMI 2.1 فاقد عملکرد قوی تری است، اما امکان رزولوشن تا 8K در 60 هرتز را فراهم می کند. همچنین به لطف پهنای باند بیشتر موجود، امکان پخش صدای غیرفشرده را ارائه می دهد. در حال حاضر به احتمال زیاد تلویزیونی با پورت USB-C پیدا نمی‌کنید، اما HDMI تقریباً در هر تولیدکننده بزرگی گسترده خواهد شد.

۳. تفاوت HDMI و USB-C: توان عملیاتی

آخرین استاندارد HDMI 2.1 پهنای باند موجود برای استاندارد را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. این قابلیت امکانی برای صدای بدون افت در پیکربندی 7.1 کانال و همچنین پشتیبانی از وضوح 8K با نرخ تازه سازی 60 هرتز را فراهم می کند. می توانیم شاهد یک پیشرفت قابل توجه و راهی برای HDMI با هدف ادامه نوآوری و مرتبط با افزایش تقاضا برای تلویزیون های بزرگتر و بهتر باشیم.
در مقایسه، USB-C تقریباً به اندازه پهنای باند موجود نیست. با این حال، همان پهنای باند را می توان برای مواردی بیش از ویدیو استفاده کرد. بنابراین یو اس بی سی می تواند دستگاه های صوتی را تغذیه کند، داده ها را از حافظه خارجی منتقل کند و غیره. بنابراین، در حالی که USB-C ممکن است کمتر از نیمی از توان خروجی موجود HDMI 2.1 را داشته باشد، با این حال می‌توان از آن برای چیزی فراتر از ویدیو استفاده کرد.
این تطبیق پذیری برای خود پورت باعث شده است که تعداد بسیار بیشتری از لوازم جانبی و لوازم جانبی از این انعطاف پذیری بهره ببرند. HDMI همیشه فقط یک استاندارد ویدئو خواهد بود، مانند کابل های S-Video و Component که در گذشته جایگزین شده است. USB-C به احتمال زیاد آینده محاسباتی است، یک پورت جهانی که تقریباً همه چیز را انجام می دهد.

۴. سازگاری: تفاوت اچ دی ام آی و یو ای بی تایپ سی

تفاوت اچ دی ام آی با یو اس بی تایپ سی؛  USB-C مانند هر پورت USB دیگر با پروتکل‌های قدیمی‌تر سازگار است.

HDMI کاملاً با نسخه‌های قدیمی‌تر استاندارد، سازگار است. بنابراین می توانید یک پخش کننده HDMI 1.0 Blu-Ray را به تلویزیون 2.1 متصل کنید و از وضوح بالاتر آن لذت ببرید. در حالی که تنها در صورتی از بالاترین استاندارد پشتیبانی می کند که هر دو دستگاه روی آن باشند. شما HDMI را در طیف گسترده ای از دستگاه ها پیدا خواهید کرد. بسیاری از لپ‌تاپ‌های تجاری از آن برای اتصال به نمایشگرهای خارجی استفاده می‌کنند.
همچنین می توانید آن را در نوارهای صوتی، گیرنده های صدای فراگیر، تلویزیون ها و کارت های گرافیک از جمله موارد دیگر پیدا کنید. در حالی که DisplayPort ممکن است رسانه بهتری برای نمایشگرهای کامپیوتر باشد، اما نمی توان از جذابیت جهانی HDMI جلوگیری کرد. گزینه ای که یک راه حل مرتب و آسان در طیف گسترده ای از نمایشگرها و راه حل های صوتی برای نیازهای محاسباتی و سینمای خانگی ارائه می دهد.

USB-C یک استاندارد جدیدتر است، استانداردی که هنوز در سراسر محاسبات به طور کامل جهانی نیست. با این حال، نمی توان از این واقعیت گذشت که USB-C بیشتر و بیشتر در دستگاه ها رایج می شود. در اکثر لپ‌تاپ‌های مدرن مانند پورت‌هایی که Lenovo و Apple ارائه می‌کنند، پورت‌های یو اس بی سی را خواهید دید. همچنین اغلب در کنسول های بازی مانند Nintendo Switch نمایش داده می شود .
مانند استانداردهای قدیمی USB، آخرین نسخه USB-C با دستگاه های قدیمی سازگار است. یو اس بی سی هم شبیه HDMI، تنها زمانی از جدیدترین استاندارد پشتیبانی می کند که هر دو دستگاه بر روی یک پروتکل کار کنند.

۵. تحویل برق؛ تفاوت اچ دی ام آی و یو اس بی تایپ سی

وقتی صحبت از تحویل برق به میان می آید، رقابتی بین 2 گزینه وجود ندارد. HDMI پشتیبانی تامین برق دستگاه های خارجی را ارائه نمی دهد. این ویژگی را در تنظیمات سینمای خانگی خواهید دید که در آن گیرنده‌ها و نوارهای صدا هنوز منابع تغذیه خود را هنگام اجرا از طریق پورت eARC دارند.
همچنین HDMI به گونه ای طراحی نشده است که یک پورت جامع برای محاسبات مدرن و عملکردهایی که ممکن است انتظار داشته باشید را ارائه دهد. از طرف دیگر USB-C فراتر از عملکرد DisplayPort چند ترفند در آستین خود دارد. تحویل نیروی آن برای تامین انرژی کامپیوترهای رومیزی پرقدرت، کافی نیست.
با این حال، همان طور که در چند نسل اخیر سخت افزار اپل دیده شده است، USB-C به اندازه کافی برای شارژ لپ تاپ یا تبلت کارایی دارد. تحویل برق همانطور که انتظار دارید کار می کند، اما شارژرهایی را که هنگام کار و در حال حرکت به همراه خود نیاز دارید تا حد زیادی کاهش می دهد.

۶. تفاوت HDMI و USB-C: انطباق با HDCP

این ویژگی کمتر به یک نقطه مقایسه شبیه است و بیشتر فقط یک یادداشت برای بررسی بیشتر هر دو گزینه است. HDCP شکلی از رمزگذاری است که توسط رسانه های دارای مجوز در سرویس های پخش و رسانه های فیزیکی به طور یکسان استفاده می شود. برای پخش هر یک از این جریان‌های داده، به دستگاهی با سازگاری HDCP نیاز دارید، که به صورت بومی در HDMI تعبیه شده است. HDMI تا زمانی که وجود داشته از طرح حفاظتی پشتیبانی کرده است.
USB-C روی DisplayPort از HDCP نیز پشتیبانی می کند. به احتمال زیاد در سینمای خانگی خود مانیتور USB-C را اجرا نمی کنید. با این حال، بسیاری از کاربران در حال تماشای خدمات استریم بر روی رایانه خود هستند. تصور جامعه مدرنی که در آن افراد شاغل در خانه تکرار نمایش های موفق را به عنوان نویز پس زمینه اجرا نمی کنند، سخت است.
با این حال، مطابقت HDCP در هر دوی این کانکتورها رایج است. مهم این نیست که کدام یک را انتخاب کنید، بلکه مهم این است که کجا با دیدن چیزها احساس راحتی می کنید.

حقایقی که باید درباره تفاوت HDMI با USB-C بدانید!

 • HDMI قابلیت انتقال داده ندارد.
 • HDMI حداکثر وضوح بالاتری نسبت به USB-C دارد.
 • USB-C از DisplayPort برای انتقال داده های صوتی و تصویری استفاده می کند.
 • USB-C یک کانکتور فوق العاده برای تقریباً تمام تجهیزات جانبی قابل حمل موجود در بازار امروز است.
 • USB-C با Thunderbolt 3 و 4 سازگار است، اما نمی تواند از قابلیت های پیشرفته استفاده کند.

کدام بهتر است؟ اچ دی ام آی یا یو اس بی تایپ سی؟

با نکاتی که در بالا عنوان شد شما فکر می کنید کدام یک از این کانکتورها برنده است؟ راستش را بخواهید، پاسخ روشنی برای این سوال نیست. اگر به دنبال اجزایی برای تکمیل تنظیمات سینمای خانگی خود هستید، HDMI یک انتخاب طبیعی به نظر می رسد. از سوی دیگر، اگر به دنبال تهیه یک مک بوک پرو هستید، USB-C انتخاب معقولی است. با این کانکتورها جنگ توانایی ها زیاد نیست. در عوض، بیشتر در مورد آنچه شما از یک دستگاه نیاز دارید مرتبط است.

سوالات متداول

آیا می توانید HDMI را روی دستگاه های USB-C اجرا کنید؟

مطمئناً می توانید، آداپتورهایی برای فروش وجود دارد که به شما امکان می دهد یک صفحه نمایش HDMI را به پورت USB-C متصل کنید.

آیا HDMI از نرخ رفرش بالاتر پشتیبانی می کند؟

بله، می‌توانید نمایشگرهای HDMI را با نرخ تازه‌سازی 120 هرتز پیدا کنید.

چگونه می‌توانم یک دستگاه با پورت USB-C را به یک مانیتور یا تلویزیون با ورودی HDMI متصل کنم؟

برای اتصال یک دستگاه با پورت USB-C به یک مانیتور یا تلویزیون با ورودی HDMI، می‌توانید از یک آداپتور یا کابل USB-C به HDMI استفاده کنید. این کابل‌ها و آداپتورها اجازه می‌دهند تا دستگاه شما، از طریق پورت USB-C، به ورودی HDMI مانیتور یا تلویزیون وصل شود.

آیا نمایشگرهای USB-C واقعا HDMI هستند؟

نه، آنها از نظر فنی DisplayPort هستند.

آیا می‌توان از یک دستگاه با پورت HDMI به یک دستگاه با پورت USB-C برای ارسال داده استفاده کرد؟

بله، برای این کار نیاز به آداپتور یا کابل HDMI به USB-C دارید. با استفاده از این تجهیزات، می‌توانید داده‌ها از دستگاه با پورت HDMI به دستگاه با پورت USB-C انتقال دهید.

آیا USB-C سریعتر از SATA است؟

برای انتقال فایل، بله. با استفاده از یک SSD خارجی USB-C سرعت بیشتری نسبت به یک معادل SATA خواهید داشت.

چگونه می توانم یک دستگاه با پورت HDMI را به یک نمایشگر دارای پورت USB-C متصل کنم؟

می‌توانید از طریق یک کابل یا آداپتور HDMI به USB-C این کار را انجام دهید. این امکان وجود دارد تا دستگاه با پورت HDMI به نمایشگر یا مانیتور با پورت USB-C متصل شود.

آیا HDMI اجازه انتقال داده را می دهد؟

خیر، هیچ قابلیتی برای مدیریت انتقال فایل های سنتی وجود ندارد.

آیا هر دو سیگنال تصویر و صدا از طریق کابل یا آداپتور USB-C به HDMI یا برعکس قابل انتقال است؟

بله، بسیاری از کابل‌ها و آداپتورها این قابلیت را دارند که همزمان سیگنال تصویر و صدا را از یک رابط به رابط دیگر منتقل کنند. از این رو، می‌توانید با استفاده از یک کابل یا آداپتور مناسب، هر دو سیگنال را انتقال دهید.

آیا کابل یا آداپتور USB-C به HDMI از تکنولوژی فشرده‌سازی تصویر مانند HDMI 2.0 یا 4K پشتیبانی می‌کند؟

بله، بسیاری از کابل‌ها و آداپتورها از تکنولوژی‌های فشرده‌سازی تصویر مانند HDMI 2.0 و 4K پشتیبانی می‌کنند. اما برای اطمینان از پشتیبانی از استانداردهای مورد نیاز، بهتر است که مشخصات فنی کابل یا آداپتور مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

iOS 18 ممکن است برخی از برنامه های بومی آیفون را اصلاح کند

iOS 18 و اصلاح برخی از برنامه های بومی آیفون

iOS 18 در حال حاضر به عنوان جاه طلبانه ترین به روز رسانی در سال های اخیر تبلیغ می شود. انتظار می‌رود که با تغییرات عمده، پیشرفت‌ها و ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد همراه باشد.