Search
Close this search box.

MOBA چیست و به چه نوع بازی هایی گفته میشود

MOBA زیرشاخه ای از بازی های ویدیویی استراتژیک است که در آن دو تیم از بازیکنان در یک میدان نبرد از پیش تعریف شده با یکدیگر به رقابت می پردازند

عرصه نبرد آنلاین چند نفره MOBA زیرشاخه ای از بازی های ویدیویی استراتژیک است. که در آن دو تیم از بازیکنان در یک میدان نبرد از پیش تعریف شده با یکدیگر به رقابت می پردازند.

برای مشاهده بهترین بازی های موبایل برای 2023 اینجا کلیک کنید.

هر بازیکن یک شخصیت را با مجموعه‌ای از توانایی‌های متمایز کنترل می‌کند که در طول بازی بهبود می‌یابد و به استراتژی کلی تیم کمک می‌کند. هدف نهایی معمول این است که هر تیم ساختار اصلی حریفان خود را که در گوشه مقابل میدان جنگ قرار دارد، نابود کند. در برخی از بازی های MOBA، هدف می تواند شکست دادن هر بازیکن در تیم دشمن باشد.

بازیکنان توسط نیروهای کنترل شده توسط کامپیوتر کمک می‌شوند که به صورت دوره‌ای در گروه‌ها تخم‌ریزی می‌کنند و در مسیرهای تعیین‌شده به سمت پایگاه دشمن خود که به شدت توسط ساختارهای دفاعی محافظت می‌شود، به جلو حرکت می‌کنند. این نوع از بازی‌های ویدیویی آنلاین چند نفره به عنوان زیرشاخه‌ای از استراتژی بلادرنگ ایجاد شده‌اند، اگرچه بازیکنان MOBA معمولاً ساختمان یا نیرو نمی‌سازند.

MOBA game

اولین بازی به طور گسترده ای پذیرفته شده در این ژانر، Aeon of Strife (AoS) بود، یک نقشه سفارشی ساخته شده توسط طرفداران برای StarCraft که در آن چهار بازیکن هر کدام یک واحد قدرتمند را کنترل می کنند و با کمک واحدهای ضعیف کنترل شده توسط کامپیوتر، با یک کامپیوتر قوی تر به رقابت می پردازند. Defence of the Ancients (DotA) در سال 2003 توسط انجمن مودینگ Warcraft III برای Warcraft III: Reign of Chaos و توسعه آن، The Frozen Throne، با نقشه ای بر اساس AoS ایجاد شد. DotA یکی از اولین عناوین اصلی سبک خود و اولین MOBA بود که مسابقات حمایت مالی برای آن برگزار شد. پس از آن دو جانشین معنوی، League of Legends (2009) و Heroes of Newerth (2010) و همچنین یک دنباله مستقل به نام Dota 2 (2013) و چندین بازی دیگر در این ژانر، مانند Heroes of the Storm (قهرمانان طوفان) دنبال شد.

MOBA game

در اوایل دهه 2010، این ژانر به بخش بزرگی از دسته ورزش های الکترونیکی تبدیل شد. در سال 2018، استخرهای جوایز به بیش از 60 میلیون دلار آمریکا رسیدند که 40 درصد از مجموع جوایز ورزش های الکترونیکی سال را تشکیل می دهد. تورنمنت های بزرگ حرفه ای ورزش های الکترونیکی در مکان هایی برگزار می شوند که می توانند ده ها هزار تماشاگر را در خود جای دهند و به صورت آنلاین پخش می شوند. طرفداران قوی فرصت را برای حمایت مالی و تبلیغات باز کرده است و در نهایت این ژانر را به یک پدیده فرهنگی جهانی تبدیل کرده است. به عنوان مثال، مسابقات قهرمانی جهانی League of Legends 2018 دارای بزرگترین جایزه در بین تمام فینال‌های قهرمانی لیگ افسانه‌ها بود که تقریباً 6.5 میلیون دلار جایزه دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

iOS 18 ممکن است برخی از برنامه های بومی آیفون را اصلاح کند

iOS 18 و اصلاح برخی از برنامه های بومی آیفون

iOS 18 در حال حاضر به عنوان جاه طلبانه ترین به روز رسانی در سال های اخیر تبلیغ می شود. انتظار می‌رود که با تغییرات عمده، پیشرفت‌ها و ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد همراه باشد.