Search
Close this search box.

Apple Mac miniM2 Pr0 بهترین کامپیوتر کوچک تا کنون

 این بهترین کامپیوتر کوچک Apple است که تا به حال ساخته شده است، به خصوص وقتی که گرافیک اضافی M2 Pro و ارزش قاتل پیکربندی پایه را در نظر بگیرید.

Apple سیلیکون مک مینی را در سال 2020 احیا کرد. آن را از یک محصول تقریباً مرده به یکی از بهترین کامپیوتر هایی که می توانید خریداری کنید تبدیل کرد. در سال 2023، نه تنها به تراشه M2 به روز شده است، بلکه با گزینه ارتقاء به M2 Pro نیز همراه است که گرافیک بهتری دارد.

 این بهترین مک مینی می باشد که تا به حال ساخته شده است، به خصوص وقتی که گرافیک اضافی M2 Pro و ارزش پیکربندی پایه را در نظر بگیرید.

Apple Mac mini (M2 Pro)

نکات مثبت:

خیلی جمع و جور است.
M2 Pro گرافیک را تقویت می کند.
بسیاری از گزینه های ذخیره سازی را دارد.
به طرز شگفت انگیزی بدون صدا است.
انتخاب پورت فوق العاده
پیکربندی پایه بسیار مقرون به صرفه

نکات منفی:

پیکربندی پایه دارای SSD کند است
کاربر نمی تواند آن را ارتقا دهد

طرحی قدیمی از Playbook Apple

مک مینی یکی از قدیمی ترین طراحی ها در خط تولید فعلی اپل است. این مک مینی کاملاً آلومینیومی، فشرده است و به خوبی روی میز شما قرار می گیرد که این از همه مهمتر است. رایانه‌های شخصی فشرده مبتنی بر ویندوز وجود دارند، اما هیچ‌کدام نمی‌توانند در سطح Mac mini عمل کنند.

کوچک بودن این کامپیوتر به دلایل دیگری نیز مهم است. بسیاری از مردم از مک مینی برای رایانه شخصی سینمای خانگی یا شاید برای مدیریت رسانه استفاده می کنند و اندازه مک مینی برای این سناریوها نیز ضروری است. وزن مدل M2 Pro کمی بیشتر از مدل پایه است 1.270 در مقابل 1.179 کیلوگرم. جالب اینجاست که این وزن تقریباً برابر با M2 MacBook Air است.

وقتی صحبت از آن می شود، دسته مینی پی سی ها در سال های اخیر پیشرفت چندانی نکرده است. ماشین‌های NUC اینتل همچنان جا افتاده‌اند و رقبایی مانند HP Z2 Mini G9 بزرگ‌تر  از چیزی مانند مک مینی هستند.

بنابراین از نظر طراحی، که اپل همچنان از همین شاسی استفاده می کند. مواقعی وجود دارد که نیازی به این کار نیست، مانند مک بوک پرو 13 اینچی M2. اما در اینجا، برای اپل قابل قبول است که همه چیز را همانطور که هست نگه دارد.

پورت ها

انتخاب پورت در هر رایانه رومیزی مهم است و خوشبختانه اپل در اینجا کوتاهی نمی کند. مدل M2 Pro دارای یک جک هدفون، دو درگاه USB-A، چهار درگاه Thunderbolt 4، یک پورت HDMI 2.1 و یک جک اترنت است. این دو پورت Thunderbolt اضافی در هر دو مدل پایه M2 و M1 است. این به خودی خود یک ارتقاء است، مانند جهش از HDMI 2.0 به HDMI 2.1.

حتی می‌توانید یک مانیتور 8K یا نمایشگرهای 4K 240 هرتزی را روشن کنید. و با اضافه شدن پورت های Thunderbolt اضافی، اکنون می توانید تا سه مانیتور 4K با فرکانس 60 هرتز را تغذیه کنید. همه اینها بدان معناست که احتمالاً می توانید بدون نیاز به هاب USB-C اضافی یا داک Thunderbolt از آنجا دور شوید، حتی اگر یک ایستگاه کاری جدی را راه اندازی کنید.

تنها شکایت واقعی من این است که ای کاش دسترسی بهتری به جک هدفون وجود داشت، به خصوص اگر قصد دارید مک مینی را در پشت میز خود قرار دهید.

مشکل SSD

یک مشکل شناخته شده در مک های M2 اپل در مورد عملکرد SSD وجود دارد. متأسفانه، به نظر می رسد که به مک مینی نیز منتقل شده است.

دارای 1 ترابایت فضای ذخیره‌سازی بود که سرعت فوق‌العاده‌ای دارد. اما لازم به ذکر است که اگر به مدل پایه M2 با 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی علاقه مند هستید، احتمالاً سرعت خواندن و نوشتن بسیار پایین تری را ارائه می دهد.

در هر صورت، مطمئن شوید که Mac mini خود را با مقدار فضای ذخیره‌سازی و حافظه‌ای که واقعاً نیاز دارید پیکربندی کنید، زیرا پس از خرید امکان بازگشت و ارتقای آن وجود ندارد.

کارایی Apple مک مینی

وقتی صحبت از مک مینی به میان می‌آید، عملکرد مهم‌تر از همه است، به همین دلیل است که ظاهر شدن M2 Pro بسیار مهم است. تراشه Pro گرافیک بسیار بهتری را به معادله اضافه می کند و GPU را تا 19 هسته افزایش می دهد. همچنین یک گزینه 16 هسته ای وجود دارد که دو هسته CPU کمتر نیز دارد.

یک نکته دیگر در مورد تنظیمات: اپل گزینه های مختلفی برای M2 در مقابل M2 Pro دارد. به عنوان مثال، 8 گیگابایت رم و 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی تنها در M2 موجود است، همانطور که گزینه 24 گیگابایت رم نیز وجود دارد. حتی می‌توانید تا 8 ترابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار داشته باشید.

این یک کامپیوتر کوچک فوق العاد بی صدا است.

در مورد اینکه این واقعاً چگونه عمل می کند، چیزهای زیادی وجود دارد. به خوبی با M1 Pro در مک بوک پرو 14 اینچی مقایسه می شود. تفاوت در عملکرد تک هسته ای بسیار کم است، اما در چند هسته ای دستاوردهای مناسبی را نشان می دهد. M2 Pro Mac mini تست شده در 17Cinebench R23درصد سریعتر از M1 Pro در مک بوک پرو 14 اینچی بود.

جالب اینجاست که M2 Pro Mac mini عملکرد تقریباً یکسانی با مک بوک پرو 14 اینچی M2 Max داشت. و علیرغم این عملکرد، مک مینی عملکرد بهتری با ترمال های خود دارد. دمای CPU در اکثر موارد در درجه 80 باقی ماند و بالاترین آن 98 درجه سانتیگراد بود. همچنین بسیار بی صدا است و هرگز بیش از 2000 دور در دقیقه نمی‌چرخند. حتی با وجود تمام هسته‌های راه‌اندازی شده، این یک کامپیوتر کوچک فوق‌العاده بی‌صدا است.

اما در واقع، گرافیک چیزی است که من را برای آوردن M2 Pro به مک مینی هیجان زده کرد و در حالی که M2 Max یا M1 Ultra به راحتی از آن بهتر عمل می کنند. توانستم ببینم که چگونه هسته‌های GPU اضافی توانایی مک مینی را برای انجام کارهایی مانند اعمال افکت‌های GPU یا سرعت بخشیدن به صادرات خط زمانی افزایش می‌دهند. 34 درصد سریعتر از M2 در MacBook Air سال گذشته  با 47 درصد بیشتر هسته های گرافیکی بود. این مقیاس‌بندی کامل نیست، اما در کاری مانند صادرات، که هم از پردازنده گرافیکی و هم از پردازنده مرکزی استفاده می‌کند، M2 Pro Mac mini 43 درصد سریع‌تر از M2 MacBook Air است.

آیا می خواهید چیزی حتی چشمگیرتر را ببینید؟  Shadow of the Tomb Raider در مک‌بوک پرو 16 اینچی با M1 Pro و M2 Pro Mac mini که با کمال تعجب، Mac mini 36% نرخ فریم بهتری دارد و در بالاترین تنظیمات گرافیکی در 1080p به 63 فریم در ثانیه (fps) می‌رسد. حتی اگر تنظیمات را روی Medium رها کنید، می توانید آن را تا 75 فریم در ثانیه دریافت کنید. من می دانم که Mac mini یک ماشین بازی نیست، اما این بسیار چشمگیر است.

Apple مک مینی به پیروزی خود ادامه می دهد

در میان تمام مک های M2، این مک مینی ممکن است یکی از موارد دلخواه جدید باشد. M2 یک جهش بزرگ نسبت به M1 نیست، اما به لطف حرارت مک مینی، به نظر نمی رسد که به اندازه مک بوک پروهای به روز شده دارای مشکلات حرارتی باشد. و گنجاندن M2 Pro این را به گزینه‌ای فوق‌العاده برای سازندگان تبدیل می‌کند، به‌خصوص اگر این گرافیک‌های اضافی برای گردش کار شما مفید باشند خنک‌تر و بی‌صداتر از مک‌بوک پرو است.

البته مک استودیو هنوز جایگاه خود را دارد. اما M2 Pro در مک مینی یک گزینه بسیار رایج تر است که به عنوان یک کامپیوتر کاری عالی و محل شروع خوبی برای تولیدکنندگان محتوا عمل می کند.

با توجه به فضای ذخیره سازی و حافظه محدود، باید با احتیاط پیش بروید، اما برای مخاطب، با توجه به سرعت تراشه M2، این یک ارزش فوق العاده است. هرگز راهی مقرون به صرفه برای ورود به اکوسیستم مک مدرن وجود نداشته است و اپل هوشمندانه ارزش آن را دو برابر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

iOS 18 ممکن است برخی از برنامه های بومی آیفون را اصلاح کند

iOS 18 و اصلاح برخی از برنامه های بومی آیفون

iOS 18 در حال حاضر به عنوان جاه طلبانه ترین به روز رسانی در سال های اخیر تبلیغ می شود. انتظار می‌رود که با تغییرات عمده، پیشرفت‌ها و ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد همراه باشد.